Saturday, 12 October 2019

2021 UEFA Under-21 Championship Appointments (14-15 October)

Referee appointments for 2021 UEFA Under-21 Championship Qualifiers, games to be played on 14 and 15 October.

Nejc Kajtazovič will handle the Romania - Northern Ireland game

Group 4
14 October 2019, 17:00 CET - Uherské Hradiště (Městský fotbalový stadion Miroslava Valenty)
CZECH REPUBLIC - SCOTLAND
Referee: Alain Durieux (LUX)
Assistant Referee 1: Daniel Da Costa (LUX)
Assistant Referee 2: David Mateus Santos (LUX)
Fourth Official: Frank Bourgnon (LUX)
UEFA Referee Observer: Plarent Kotherja (ALB)
UEFA Delegate: Sergiu Lisnic (MDA)

Group 8
14 October 2019, 18:00 CET - Pori (Porin stadion)
FINLAND - DENMARK
Referee: Peter Kráľovič (SVK)
Assistant Referee 1: Milan Štrbo (SVK)
Assistant Referee 2: Miroslav Benko (SVK)
Fourth Official: Martin Dohál (SVK)
UEFA Referee Observer: João Francisco Lopes Ferreira (POR)
UEFA Delegate: Kejdi Tomorri (ALB)
Mentor for Delegate: Mark Blackbourne (ENG)

Group 1
14 October 2019, 18:30 CET - Yerevan (HFF Tekhnikakan-kentron akademiayi marzadasht)
ARMENIA - ITALY
Referee: Ádám Farkas (HUN)
Assistant Referee 1: István Albert (HUN)
Assistant Referee 2: Balázs Szert (HUN)
Fourth Official: Csaba Pintér (HUN)
UEFA Referee Observer: Adrian Azzopardi (MLT)
UEFA Delegate: Vyacheslav Semyonov (RUS)

Group 4
14 October 2019, 19:00 CET - Serravalle (San Marino Stadium)
SAN MARINO - CROATIA
Referee: Kaarlo Oskari Hämäläinen (FIN)
Assistant Referee 1: Jukka Honkanen (FIN)
Assistant Referee 2: Sami Nykänen (FIN)
Fourth Official: Mohammed Al-Emara (FIN)
UEFA Referee Observer: Aleksandr Gvardis (RUS)
UEFA Delegate: Neil Morrow (NIR)

Group 8
14 October 2019, 19:30 CET - Voluntari (Stadionul Anghel Iordănescu)
ROMANIA - NORTHERN IRELAND
Referee: Nejc Kajtazovič (SVN)
Assistant Referee 1: Manuel Vidali (SVN)
Assistant Referee 2: Tomislav Pospeh (SVN)
Fourth Official: Mitja Žganec (SVN)
UEFA Referee Observer: Attila Ábrahám (HUN)
UEFA Delegate: Igor Radojčić (SRB)

Group 6
15 October 2019, 14:30 CET - Skopje (Trening centar Petar Miloševski)
NORTH MACEDONIA - KAZAKHSTAN
Referee: Mykola Balakin (UKR)
Assistant Referee 1: Semen Shlonchak (UKR)
Assistant Referee 2: Andriy Skrypka (UKR)
Fourth Official: Oleksandr Derdo (UKR)
UEFA Referee Observer: Sabri Çelik (TUR)
UEFA Delegate: Vladimiras Buzmakovas (LTU)

Group 7
15 October 2019, 14:30 CET - Larnaca (Stádio Ammóchostos)
CYPRUS - BELARUS
Referee: Michal Očenáš (SVK)
Assistant Referee 1: Michal Tomčík (SVK)
Assistant Referee 2: Peter Kováč (SVK)
Fourth Official: Peter Ziemba (SVK)
UEFA Referee Observer: Jan Carlsen (DEN)
UEFA Delegate: Paul Tompkins (ENG)

Group 1
15 October 2019, 17:00 CET - Reykjavík (Víkingsvöllur)
ICELAND - REPUBLIC OF IRELAND
Referee: Dumitru Muntean (MDA)
Assistant Referee 1: Vasilie Ermișchin (MDA)
Assistant Referee 2: Dumitru Ciobanu (MDA)
Fourth Official: Veaceslav Banari (MDA)
UEFA Referee Observer: Stefano Podeschi (SMR)
UEFA Delegate: Róbert Barczi (HUN)

Group 5
15 October 2019, 17:00 CET - Riga (Skonto stadions)
LATVIA - BULGARIA
Referee: Marcel Bîrsan (ROU)
Assistant Referee 1: Radu Adrian Ștefan Ghinguleac (ROU)
Assistant Referee 2: Vladimir Urzică (ROU)
Fourth Official: Radu Marian Petrescu (ROU)
UEFA Referee Observer: Eyjólfur Ólafsson (ISL)
UEFA Delegate: Patrick Wattebled (FRA)

Group 2
15 October 2019, 18:00 CET - Sumqayıt (Kapital Bank Arena)
AZERBAIJAN - SWITZERLAND
Referee: Novak Simović (SRB)
Assistant Referee 1: Svetozar Živin (SRB)
Assistant Referee 2: Nikola Đorović (SRB)
Fourth Official: Miloš Milanović (SRB)
UEFA Referee Observer: Orhan Erdemir (TUR)
UEFA Delegate: Yariv Teper (ISR)

Group 5
15 October 2019, 18:00 CET - Łódź (Stadion Miejski Widzewa Łódź)
POLAND - SERBIA
Referee: João Pedro da Silva Pinheiro (POR)
Assistant Referee 1: Bruno Miguel de Campos Rodrigues (POR)
Assistant Referee 2: Álvaro Daniel de Carvalho Mesquita (POR)
Fourth Official: Vítor Jorge Fernandes Ferreira (POR)
UEFA Referee Observer: Yuriy Baskakov (RUS)
UEFA Delegate: Rudolphe Mannaerts (BEL)

Group 9
15 October 2019, 18:00 CET - Zenica (Stadion Bilino polje)
BOSNIA AND HERZEGOVINA - GERMANY
Referee: Jens Grabski Maae (DEN)
Assistant Referee 1: Jesper Dahl (DEN)
Assistant Referee 2: Victor Skytte (DEN)
Fourth Official: Sandi Putros (DEN)
UEFA Referee Observer: Vítor Manuel de Melo Pereira (POR)
UEFA Delegate: Zaur Hacı-Məhərrəmov (AZE)

Group 5
15 October 2019, 18:15 CET - Pärnu (Pärnu Rannastaadion)
ESTONIA - RUSSIA
Referee: Nikólas Neokléous (CYP)
Assistant Referee 1: Michális Sotiríou (CYP)
Assistant Referee 2: Pávlos Georgíou (CYP)
Fourth Official: Vasílis Dimitríou (CYP)
UEFA Referee Observer: Charles Agius (MLT)
UEFA Delegate: Lennart Vestervall (SWE)

Group 7
15 October 2019, 18:30 CET - Drammen (Marienlyst stadion)
NORWAY - NETHERLANDS
Referee: Marco Di Bello (ITA)
Assistant Referee 1: Alessandro Costanzo (ITA)
Assistant Referee 2: Pasquale De Meo (ITA)
Fourth Official: Fabio Maresca (ITA)
UEFA Referee Observer: Igor Pristovnik (CRO)
UEFA Delegate: David Pugh (ENG)

Group 6
15 October 2019, 18:35 CET - Petah Tikva (Itztadion HaMoshava)
ISRAEL - FAROE ISLANDS
Referee: Ian McNabb (NIR)
Assistant Referee 1: Stephen Bell (NIR)
Assistant Referee 2: David Anderson (NIR)
Fourth Official: Steven Gregg (NIR)
UEFA Referee Observer: Georgi Yordanov (BUL)
UEFA Delegate: Łukasz Wachowski (POL)

Group 6
15 October 2019, 18:45 CET - Podgorica (Gradski stadion)
MONTENEGRO - SPAIN
Referee: Halil Umut Meler (TUR)
Assistant Referee 1: Kerem Ersoy (TUR)
Assistant Referee 2: Cevdet Kömürcüoğlu (TUR)
Fourth Official: Arda Kardeşler (TUR)
UEFA Referee Observer: Ján Fašung (SVK)
UEFA Delegate: Octavian Goga (ROU)

Group 1
15 October 2019, 19:00 CET - Differdange (Stade Municipal de la Ville de Differdange)
LUXEMBOURG - SWEDEN
Referee: Gal Leibovitz (ISR)
Assistant Referee 1: Sagi Metzamber (ISR)
Assistant Referee 2: Rami Ben Itzhak (ISR)
Fourth Official: Daniel Bar Natan (ISR)
UEFA Referee Observer: Rusmir Mrković (BIH)
UEFA Delegate: Styrbjörn Oskarsson (FIN)

Group 3
15 October 2019, 19:00 CET - Elbasan (Elbasan Arena)
ALBANIA - KOSOVO
Referee: José Luis Munuera Montero (ESP)
Assistant Referee 1: Íñigo Prieto López de Ceraín (ESP)
Assistant Referee 2: Alfonso Baena Espejo (ESP)
Fourth Official: José Luis González González (ESP)
UEFA Referee Observer: Paulius Malžinskas (LTU)
UEFA Delegate: Róbert Kispál (HUN)

Group 9
15 October 2019, 20:00 CET - Leuven (King Power at Den Dreef Stadion)
BELGIUM - MOLDOVA
Referee: Kaspar Sjöberg (SWE)
Assistant Referee 1: Daniel Gustavsson (SWE)
Assistant Referee 2: Mikael Hallin (SWE)
Fourth Official: Magnus Lindgren (SWE)
UEFA Referee Observer: Michal Beneš (CZE)
UEFA Delegate: Ani Gevorgyan (RUS)
Mentor for Delegate: Tormod Larsen (NOR)

Group 3
15 October 2019, 20:45 CET - Milton Keynes (Stadium MK)
ENGLAND - AUSTRIA
Referee: Michael Fabbri (ITA)
Assistant Referee 1: Alberto Tegoni (ITA)
Assistant Referee 2: Giorgio Schenone (ITA)
Fourth Official: Fabrizio Pasqua (ITA)
UEFA Referee Observer: David Fernández Borbalán (ESP)
UEFA Delegate: Alex Miescher (SUI)
Mentor for Delegate: Harry Been (NED)

Group 2
15 October 2019, 21:00 CET - Dunajská Streda (MOL Aréna)
SLOVAKIA - FRANCE
Referee: Donald Robertson (SCO)
Assistant Referee 1: Graeme Stewart (SCO)
Assistant Referee 2: Daniel McFarlane (SCO)
Fourth Official: Alan Newlands (SCO)
UEFA Referee Observer: Markus Strömbergsson (SWE)
UEFA Delegate: Steven Stride (ENG)

1 comment:

  1. Nejc Kajtazovič with a correct direct Red Card for the Northern Ireland GK in min 35', absolutely horrible collision: https://streamable.com/m3a2y

    ReplyDelete